Metan
Metan jest znany pod wieloma nazwami, z których najwięcej używane to gaz kopalniany jak również gaz błotny. Jego wzór chemiczny - CH4. Jest również jednym z najprostszych, a w zasadzie najprostszym węglowodorem nasyconym zwanym alkanem. Jęśli chodzi o jego właściwości fizyczne, to przyjmuje on postać bezbarwnego i bezwonnego gazu w temperaturze około 21 stopni Celsjusza czyli w tak zwanej temperaturze pokojowej.
W warunkach naturalnych metan jest produktem otrzymywanym ze szczątek roślinnych w trakcie ich rozkładu bez dostępu tlenu. Najczęściej odbywa się to na terenach bagnistych. Metan jest bardzo ważnym składnikiem gazu ziemnego. Metan ma bardzo duże zastosowanie, między innymi jest gazem opałowym oraz jednym z surowców służących do syntezy różnych związków orgnicznych.
Cząstka metanu w bardzo dużym powiększeniu swoim wyglądem przypomina czworościan foremny zwany także tetraedrem. Węgiel (C) ulega hybrydyzacji oznaczanej symbolem sp3, w wyniku której powstają orbitale tworzące wiązania z pozostałymi (czterema) atomami wodoru. Każde takie wiązanie ma równorzędną wartość, co oznacza, że kąty pomiędzy nimi wynoszą dokładnie 109°28'. Ponadto wiązania te wykazują niezwykle słabą polaryzację, która z uwzględnieniem braku par wolnych elektronów objawia się średnią trwałością metanu z chemicznego punktu patrzenia.
Metan można także otrzymać w warunkach laboratoryjnych, a dokładniej należy prażyć octan sodu z dodatkiem wodorotlenkiem sodu. Reakcja ta ma następujący przebieg:
CH3COONa + NaOH → CH4 + Na2CO3
Następnym sposobem uzyskania metanu może być hydroliza węgliku glinu, której przebieg można opisać wzorem:
Al4C3 +12H2O → 3CH4 + 4Al(OH)3
Niektóre z właściwości metanu to na przykład ciepło spalania, które ma wartość 55,53MJ/kg oraz wartość opałowa, która jest o 5 MJ mniejsza w porównaniu z ciepłem spalania. Kolejną dość ciekawą jego własnością jest wybuchowość, którą można otrzymać w wyniku zmieszania metanu z powietrzem w stosunku 1:10. Właśnie ta własność jest przyczyną większości katastrof górniczych.
Metan jak już nadmieniłem ma bardzo dużo zastosowań, jednakże najważniejszymi są zastosowania w przemyśle energetycznym, paliwowym oraz przetwórstwo metanu do produkcji tworzyw sztucznych.